Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? – Yaşar Üniversitesi | Psikoloji Bölümü

Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Okullar tatile giriyor ve anne-babalar tatili nasıl değerlendirsek diye düşünmeye çoktan başladılar. Dünyanın birçok yerinde eğitim sistemi yıllar önce şekillenirken 9-10 ay eğitim ve 2-3 ay tatil şeklinde düzenlenmiştir. Bunun nedeni o dönemlerde tarımla uğraşan aileler çoğunlukta olduğundan yaz döneminde hasat için çocukların ailelerine yardım etmelerinin beklenmesidir. Günümüzde halen bu koşulların devam ettiği bölgeler ve aileler olsa da orta-sınıf kentli ailelerde çocukların yaz aylarında tarıma ya da aile ekonomisine katkısı söz konusu değil. Elbette tüm dönem boyunca çalışan öğrencilerin dinlenmeleri, eğlenmeleri, okul-dışı faaliyetlere daha rahat katılabilmeleri için bir tatile ihtiyaçları var. Peki, çocuklarımız yaz tatillerini nasıl değerlendirmeliler? Öncelikle aileler çocuklarına seçenekler sunabilirler ancak unutulmaması gereken bu tatilin çocuk için olduğudur. Çocuğun dönem boyunca özlediği, yapmak istediği aktiviteler neler ise bunları gerçekleştirmesi için çocuklarına fırsatlar sunmalıdır aileler. Yaz döneminde tatile gitmek ve çocukla yeni yerler, tarihi ve doğal güzellikleri gezmek hem çocuk-anne-baba ilişkisini yakınlaştıran bir deneyim olacaktır hem de çocuğun ufkunu genişletecektir. Aileler deniz kenarı, yayla gibi havanın daha uygun olduğu alanlara gidilebilir, burada çocukların doğayla iç içe zaman geçirmeleri sağlanabilir. Şehirden ayrılamıyorlarsa oyun parkı, sinema, tiyatro, müze gezileri gibi aktiviteler planlayabilirler.

Yazın dönem boyunca okulda öğrenilenler unutulabilir. Genellikle öğrencilerin yaz başında okul testlerinden aldıkları puanların yaz sonunda aynı testlerden aldıkları puanlardan daha yüksek olduğu görülür. Yani yazın ders çalışma yoğunluğu azalınca bir miktar unutma gerçekleşebilir. Yaz tatili hem bu unutmanın hızının azaltılması hem de dönem içinde zayıf olunan alanlardaki bilgi ve becerilerin iyileştirilmesi için akademik aktivitelerle de değerlendirilebilir. Yaz okullarının çocuklar üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde inceleyen bir araştırmanın bulgularına göre yaz okullarının özellikle orta-sınıf ailelerin çocukları üzerinde olumlu etkisi vardır. Yaz okullarında dikkat edilmesi gereken sınıfların kalabalık olmaması, çocuklarla birebir ilgilenilebilecek ortamların olması ve programın 60-120 saat aralığında olmasıdır. Anne-babaların çocuğun yazın alacağı derslere destek vermesi, çocukla ilgilenmesi de olumlu sonuçlara yol açmaktadır. Kısaca, akademik açıdan ihtiyaç hissedilen alanlarda çocukların yazın ders alması ya da anne-babadan destek alması sağlanabilir. Ancak bunu bütün yazın tek hedefi haline dönüştürmek, çocuğa eğlenme fırsatı sunmamak büyük bir hata olur.

Son olarak müzik derslerinin ve başka bir dil öğrenmenin çocukların zihinsel becerilerini desteklediği bilinmektedir. Bu gibi aktivitelerle de yaz dönemi değerlendirilebilir.

Tüm öğrencilere iyi tatiller dileriz! 🙂