Muhteşem tatilinizi anlatmak sizi arkadaşsız bırakabilir! – Yaşar Üniversitesi | Psikoloji Bölümü

Muhteşem tatilinizi anlatmak sizi arkadaşsız bırakabilir!

Masmavi denizin üzerinden harika bir güneş batışı; ya da egzotik bir ülkedeki eşsiz gezi. Bu olağanüstü deneyimlerinizi kendinize saklayın: arkadaşlarınız bunları duymak istemiyor!

 

Psychological Science adlı bilimsel dergide yayımlanan bir çalışmada sıradışı deneyimler yaşayan insanların bunları yaşamayan insanlar tarafından dışlandıkları görüldü. Bunun nedeni diğerlerinin bu deneyimleri duymaktan hoşlanmaması. Öte yandan ne kadar sıradan olursa olsun, aynı deneyimi yaşayan insanlar birbirleriyle bu deneyim hakkında konuşmayı tercih ediyorlar.

Bu sonuçlar sosyal medyada gezdiğimiz yerleri, gördüğümüz güzellikleri hatta yediğimiz nefis yemekleri “paylaşırken”, bunları gören arkadaşlarımızın bu durumdan pek de hoşnut olmayacakları hatta bizi daha az sevecekleri anlamına geliyor olabilir. Görünüşe bakılırsa “beğenilmek” için sıradan bile olsa herkesin ortak deneyimlerine hitap eden paylaşımlar daha etkili.

 

Çalışmada aynı zamanda sıradışı deneyimlerini paylaştığı için sosyal dışlanma yaşayan insanların çalışmanın sonunda bu deneyimden fazla keyif almadıklarını belirttikleri görüldü. Öte yandan sıradan deneyimi yaşayıp bunu aynı deneyimi yaşayan diğerleriyle paylaşanlar ise daha fazla keyif aldıklarını belirttiler.

Arkadaşlarınıza en son muhteşem tatilinizin resimlerini göstermeden önce bir kez daha düşünseniz iyi edersiniz!